zarzadzanie_flota_pojazdow

Efektywne zarządzanie flotą pojazdów

Posiadanie własnej floty pojazdów firmowych niesie ze sobą bardzo dużo możliwości. Oprócz licznych korzyści trzeba nią odpowiednio zarządzać, aby samochody oraz całe przedsiębiorstwo funkcjonowało dobrze. W tym artykule udzielamy kilku przydatnych porad, które pomogą zwiększyć wydajność floty oraz zminimalizować koszty. Odpowiadamy również na pytanie, jak zwiększyć bezpieczeństwo i asekuracja licznych pojazdów firmowych.

Monitoring pojazdów

Monitoring pojazdów to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie przy dużej ilości aut. Zarządzanie flotą pojazdów wymaga, aby właściciel wiedział, gdzie konkretnie znajdują się jego samochody oraz jaka trasa jadą. Przeanalizowanie tych danych pozwala skorygować trasę i zaoszczędzić na paliwie. Przybliżony termin dostawy lub powrotu do firmy z kolei pozwala na dokładniejsze planowanie następnych zleceń i zaoszczędzenie mnóstwa cennego czasu.
Techniczna strona przedsięwzięcia, choć wygląda prosto — jest bardzo zaawansowana. W samochodach umieszcza się małe urządzenia elektryczne, które podają w czasie rzeczywistym aktualne położenie samochodu. Lokalizator odbiera sygnał GPS z satelity i określa konkretną lokalizację, po czym przesyła ją poprzez internet do siedziby firmy. Proces powtarza się co kilka sekund dlatego w centrali widać na bieżąco pokonywana trasę przez pojazdy.

Wykorzystanie floty

Tak jak w transporcie lotniczym samoloty latają praktycznie całą dobę, a zmienia się tylko załoga, warto też w firmie zapewnić pełne obłożenie np. aut dostawczych. Jeśli pojazdy stoją w garażu — to nic nie zarabiają. Znacznie efektywniej jest kupić 5 samochodów, a pracowników zwoływać do pracy przez całą dobę — niż kupić 10 pojazdów, które przez 12 h będą stały bezczynnie i generowały koszta. Taka sama ilość towaru może zostać przetransportowana przez tylu samych pracowników, lecz przy mniejszej ilości aut dzięki odpowiedniemu zarządzaniu. Jeśli pomimo dobre planowania co też zdarza się bardzo często i będziemy w firmie mieli mały przestój, można zaproponować innym firmom z branży tańszy transport. W takim przypadku auto nie będzie zarabiało, ale zarobi na siebie i nie wygeneruje straty.

Ubezpieczenie

Zarządzanie flotą pojazdów wymaga odpowiedniej asekuracji. Na drodze zdarzyć mogą się różne nieprzewidziane sytuacje oraz wypadki. Zapewniając dobre ubezpieczenie, właściciel firmy ma gwarancję, że w razie ich wystąpienia dostanie odszkodowanie lub nie poniesie odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Polisy takie najczęściej opiewają na konkretne kwoty w razie całkowitego zniszczenia auta, darmową naprawę lub odszkodowanie pieniężne za zdolność pojazdu do pracy. Jednym z popularniejszych elementów takich ubezpieczeń jest asekuracja na wypadek konieczności poniesienia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli auto firmy spowoduje jakieś szkody — np. zarysuje inny samochód, firma nie musi płacić poszkodowanemu rekompensaty i ewentualnego odszkodowania. Znacznie bardziej opłaca się ubezpieczyć kilka aut naraz niż każde osobno. Im większa liczba ubezpieczonych przedmiotów i suma polisy, tym lepsze warunki przedsiębiorcy oferują towarzystwa asekuracyjne.

O zarządzaniu flotą pojazdów przeczytasz też i tu:

https://www.getinfleet.pl/zarzadzanie-flota-pojazdow.html

Wynajem długoterminowy, leasing – co dało im popularność?