koszowe_podnosniki_samojezdne

Do czego może być używany podnośnik koszowy samojezdny

Tego rodzaju urządzenia kojarzone są zazwyczaj z ekipami elektryków, dokonujących jakichś napraw, wymiany osprzętu itp. na wysokościach. Każdy dorosły człowiek przynajmniej raz spotkał się na żywo z samochodem ciężarowym, z zamontowanym na jego grzbiecie podnośnikiem w kształcie klatki i to zarówno przejeżdżającego w drodze na miejsce pracy, jak i podczas niej. Takiego rodzaju urządzenia widać także coraz częściej na ekranach telewizorów. Przekazywane relacje z miejsc dotkniętych kataklizmami, które zniszczyły infrastrukturę elektryczną, na przykład po przejściu nawałnic, a nawet i trąb powietrznych dobitnie pokazują, że w gruncie rzeczy większość napraw na wysokościach, bez użycia podnośników koszowych byłaby niemożliwa do przeprowadzenia.

Nie tylko jednak elektrycy wykorzystują taki sprzęt do pracy i nie tylko może być on montowany na przystosowanych do tego celu samochodach, chociaż może to się wydawać wygodne. W użyciu bowiem z powodzeniem funkcjonują i znajdują szerokie zastosowanie także podnośniki koszowe samojezdne i o wystarczająco zróżnicowanych parametrach, aby mogły być używane do prac w różnych warunkach i dla osiągnięcia różnych celów. Wspólnym punktem pozostaje tutaj tylko praca na wysokościach, najczęściej w miejscach o utrudnionym dostępie, a gdzie podnośniki sprawdzają się znakomicie.

Trudno sobie wyobrazić ciężarówkę z podnośnikiem, wjeżdżającą do sadu, w celu przycięcia drzewek. Dla przeciętnego Kowalskiego zabieg do przeprowadzenia za pomocą drabiny i ekwilibrystycznych wygibasów, ale dla sadownika, prowadzącego plantację przykładowych wiśni, już nie. Tutaj sprawdzi się tylko podnośnik koszowy samojezdny i w tym wypadku nie musi on mieć nawet zbyt wygórowanych parametrów użytkowych, czyli rozmiaru długości wysięgnika. Do takich celów wystarcza podnośnik o zasięgu ramienia do kilku metrów, a już umożliwiona zostanie niezbędna, rokroczna pielęgnacja drzewek.

To samo dotyczy prac budowlanych, przykładowo malowania elewacji budynków. Jakkolwiek pierwsze malowanie budynku może być przeprowadzone z rusztowań, to bardzo często się zdarza, że odnawianie elewacji, z powodu zagospodarowania w taki czy inny sposób otoczenia budynku, już możliwa nie będzie. Wówczas sprawdzi się właśnie taki podnośnik, a dodać także trzeba do tego, że praca z podnośnika jest znacznie od pracy na rusztowaniu bezpieczniejsza i znacznie bardziej komfortowa dla pracownika. No i czas. Rozstawienie i złożenie rusztowań, często na znacznej przestrzeni, w porównaniu do pracy z użyciem podnośnika koszowego, zawsze przegra na rzecz tego drugiego rozwiązania, a czas w budownictwie, jak każdej innej branży, to pieniądz.

Podnośniki koszowe, w tym samojezdne, znajdują również zastosowanie w innych sytuacjach. Teleskopowe wysięgniki niektórych z nich, posiadają rozmiar nawet ponad czterdzieści metrów i z powodzeniem mogą służyć dla służb ratowniczych, takich jak Straż Pożarna.

Nie chodzi tu przy tym wyłącznie o precyzyjne podawanie wody w punkt ogniowy, ale przede wszystkim o możliwość ratowania ludzi uwięzionych na wysokościach, a czego dokonać z drabiny strażackiej, nawet bardzo długiej, nie zawsze jest możliwe. Wysięgniki to obecnie sprzęt niezbędny w niektórych sytuacjach i praktycznie nie sposób się bez nich obejść.

Znajdź więcej na: